Τροχός αγγειοπλαστικής και το mindfulness στην πράξη» Μετάφραση28. 02. 2023
Στην ακτή του Παγασητικού κόλπου σκέφτηκα ότι θα ήθελα πραγματικά να δημιουργήσω κάτι από κεραμικό πηλό. Αλλά αντί να φτιάχνω έργα τέχνης ή αγάλματα, μου ήρθε η όρεξη να δημιουργώ πιάτα κουζίνας. Μου ήρθε μια τεράστια επιθυμία να μάθω να φτιάχνω κεραμικά πιάτα κουζίνας σε τροχό αγγειοπλαστικής.
Λίγους μήνες αργότερα και μετά από μερικά βραδινά μαθήματα ήταν σαφές για μένα. Αυτό το χόμπι έχει γίνει η βασική μέθοδος διαλογισμού και ενσυνειδητότητας, που εφαρμόζεται στην πράξη. Μαθαίνω επίσης να κάνω τα προϊόντα μου πιο συμμετρικά και πρακτικά. Όταν ο τροχός αγγειοπλαστικής γυρίζει κάτω από τα χέρια μου και με τα δάχτυλά μου διαμορφώνω τον κεραμικό πηλό, σταματώ να αντιλαμβάνομαι το χρόνο, οι σκέψεις μου διαλύονται και αισθάνομαι μόνο τον εαυτό μου, το πηλό κάτω από τα χέρια μου και συνδέομαι με το σώμα, το πνεύμα και τη Γη.
Θα ήθελα να δημιουργήσω κάποια στιγμή στο μέλλον τη δική μου σειρά πιάτων κουζίνας, έχω πολλά σχέδια στο κεφάλι μου.
Όπως λέει η κόουτς της ενσυνειδητότητάς μου, είναι ωραίο να κάνουμε κάτι που μας γεμίζει με χαρά και ενέργεια και δεν χρειάζεται να γίνει αμέσως αυτό το επάγγελμά σου.
Είναι ωραίο να παίζεις μόνο για ευχαρίστηση. Όπως ακριβώς το κάνουν και τα παιδιά μας!
Τα παιδιά σας σάς εμπνέουν και εσάς τόσο πολύ;
Να έχετε όλοι μια πανέμορφη μέρα!