Τα πάρκα και τα δάση της Πράγας (Β’ μέρος) – Μιλίτσοβσκύ λες (Milíčovský les)» Μετάφραση06. 05. 2018
Το τεράστιο και λίγο τρομακτικό δάσος έχουν βασιλεύσει η βελανιδιά μαζί με την τιλιά. Περπατώντας στα μονοπάτια, τα οποία όμως λειτουργούν πολύ καλά και ως ποδηλατοδρόμοι ρεμβάζετε με το βούισμα των πανύψηλων δέντρων και με το τερέτισμα πουλιών. Πού και πού αυτήν την αρμονική δασική ορχήστρα συμπληρώνουν και δρυοκολάπτες και τα χτυπήματά τους σε φλοιούς δέντρων.
Αν ακολουθείτε τις τουριστικές πινακίδες, σε αρκετά σημεία σας περιμένουν ξύλινα παγκάκια και μικρές παιδικές χαρές. Στις άκρες του δάσους υπάρχουν τεχνητές λίμνες και παραμυθένιοι υγρότοποι. Στην έξοδο θα χαρείτε να χαϊδέψετε τα άλογα της αστυνομίας και άλλα οικόσιτα ζώα.
Οπότε σχεδιάστε έναν περίπατο ή μια βόλτα με ποδήλατο, σίγουρα θα χαλαρώσετε.
Καλό μεσημέρι σε όλους μας!