Ιστορικά λεωφορεία και Ημέρα του Οργανισμού της Ενσωματωμένης Συγκοινωνίας της Πράγας (PID)» Μετάφραση16. 04. 2018
Από το πρωί όπου και να έβλεπες, απέραντος γαλάζιος ουρανός και λιακάδα. Όταν ο κόσμος μαζεύτηκε απέναντι από το σχολείο, ανεβήκαμε στο παλιό λεωφορείο και ξεκινήσαμε τη διαδρομή.
Ο Γιωργάκης χαμογελούσε σε όλους τους ταξιδιώτες, ο άντρας μου με τον συνάδελφό του φάνηκαν ευχαριστημένοι με την επιλογή του λεωφορείου. (Αυτοί οι δύο διοργάνωσαν την εκδρομή για τους ντόπιους). Όλοι κοιτούσαν έξω, κουβέντιαζαν και οι πιο ηλικιωμένοι θυμούνταν τα παλιά χρόνια και τα νιάτα τους. Εμένα μου φυσούσε αέρας στα μαλλιά, ξεκουραζόμουν.
Αν και ήταν εν μέρει επαγγελματική απασχόληση του άντρα μου, την ημέρα τελικά περάσαμε όμορφα και οικογενειακά. Φάγαμε διάφορες λιχουδιές: ψητά λουκάνικα και αλμυρές κρέπες. Ήπιαμε και μία μπύρα ενός κοντινού οικογενειακού ζυθοποιείου Ουχρίνεβες (Uhříněves) σε πλαστικό. Δείξαμε στον μικρό μας πολλά ιστορικά και μοντέρνα λεωφορεία, πυροσβεστικά και περιπολικά οχήματα πολλών τύπων και διαστάσεων.
Στην εκδήλωση είχε αρκετό κόσμο. Ήρθαμε και πέρσι και θα ξαναρθούμε με το καλό και του χρόνου.
Να λάβετε μέρος και εσείς, πρόκειται για μια πολύ ωραία εκδήλωση.
Καλό μεσημέρι!
Να λάβετε μέρος και εσείς, πρόκειται για μια πολύ ωραία εκδήλωση.
Καλό μεσημέρι!